من این زندگی را انتخاب نكردم بلكه این زندگی است كه مرا انتخاب كرده است .«بی نظیر بوتو»

زنده باد تکثر

سیاست در بسیاری از کشورها مثل بازی شطرنج است (البته بعضی کشورها هم هستند که سیاست در آنها منچ و مارپله است)، منتهی در جهان سوم طرفین تا زمانی به بازی ادامه می دهند که احتمال برد بدهند. اما به محض اینکه ببینند بازی دارد مغلوبه می شود بر حسب مهارتهای دیگری که دارند شکل بازی را عوض می کنند. بنابر این جای تعجب نیست که بعد از مدتی به بوکس و کشتی کج شبیه شود.

بی نظیر بوتو مغلوب همین شکل از بازی شد. او ترور شد و من از اینکه یک انسان بخاطر اندیشه  و مشی سیاسی اش مورد غضب اندیشه دیگر قرار گرفت و از صحنه روزگار محو شد به شدت ناراحت شدم20.gif. ذهن من همچنان درگیراست. اولش برای لحظاتی فکر کردم شاید این احساس بخاطر زن بودن بی نظیر بوتو باشه. ولی نه من حقیقتا بخاطر به خاک و خون کشیدن رویاهای آزادیخواهانه بی نظیر بوتو ناراحت شدم. حسی شبیه همون حسی که موقع ترور سعید حجاریان داشتم02.gif. به افسوس و حسرت تحصیلکرده های پاکستانی طرفدار اندیشه بوتو فکر می کنم02.gif. عمیق که نگاه می کنم می بینم ریشه اصلی ترور در مطلق گرایی است. اگر گروهی خود را حقیقت مطلق بپندارند و اگر این حقیقتگرایی آنان با امور مقدس پیوند خورده باشد همیشه امکان حذف فیزیکی رقبا وجود دارد. در این میانه وظیفه اصلی اصحاب فرهنگ و هنر ترویج این اندیشه است که حق حیات مهمترین حقوق بشر است. هیچ کس حق ندارد این حق را از دیگری سلب کند. به رسمیت شناختن این اندیشه مستلزم باور به این عقیده است که همه حقیقت نزد ما نیست. مستلزم تردید در مطلق گرایی است. حال چه کسانی می توانند این عقیده را ترویج کنند؟ چقدر طول می کشد که تغییری چنین ژرف و عمیق با روح و روان یک جامعه عجین شود؟ آیا سیاستمدارانی که با روانشناسی و جامعه شناسی آشنا نیستند می توانند تا به بار نشستن این نهال دیرثمر ولی پرثمر بردبار باشند؟

در اینجا بخشی از اتوبیوگرافی بی نظیر بوتو را از وبلاگ یک پزشک نقل می کنم.

به ‏عنوان یك زن پاكستانی مسلمان، به میراث مذهبی و فرهنگی این كشور بر خود می‌بالم . ‏نسبت به اسلام - دین تحمل و شكیبایی و كثرت گرایی - متعهد و وفادار بوده و از اینكه شاهد ‏بی مهری‌هایی از سوی تروریست‌ها نسبت به این دین ارزشمند هستم نگرانم . من می‌دانم ‏كه اینجانب نیز بخشی از مجموعه‌ای هستم كه طالبان و القاعده نیز خود را جزء این كل ‏می‌دانند . من به عنوان یك زن مسلمان سیاستمدار برای آوردن و توجه به پیشرفت و توسعه، ‏ارتباطات و تعلیم و تربیت و نوآوری به پاكستان مشغول مبارزه هستم. بر این باور و اعتقاد ‏هستم كه اگر چنانچه حكومت پاكستان مبتنی بر دموكراسی باشد، این كشور مورد توجه و ‏تقلید یك میلیارد مسلمان واقع شده و آنها بر همین اساس نسبت به بعضی از افكار خود ‏تجدید نظر خواهند كرد .‏

تعارض ساختاری

کنفرانس جامعه شناسی صنعتی من در باره تاثیر برنامه های پنج ساله و هفت ساله بر روند صنعتی شدن ایران بود. این موضوع باعث شد برای اشنایی بیشتر با فرآیند برنامه ریزی در کشور مطالعه کنم. خیلی واسه ام جالب بود. توی این کشور ما از همون بدو تاسیس این سازمان، دعوای دیرینه ای بین دولت و سازمان مدیریت وجود داشته است. سازمان مدیریت و برنامه ریزی همواره در حکم یک مغز متفکر را دارد که مشی دولت را در روند اجرا تعیین می کرده است و برنامه چیزی جز شرح وظایف دولت در زمینه نحوه رفتار با بودجه نبوده است. از این رو دولتها وقتی دست و بالشان را در زمینه نحوه رفتار اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی  بسته می دیدند با سازمان مدیریت و برنامه ریزی در می افتادند. وخامت این فاجعه وقتی بیشتر می شد که یا دولت وقت توان کارشناسانه اجرای برنامه ای را که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی طراحی شده بود نداشت یا مجلس نسبت به میزان تقید دولت نسبت به برنامه بی توجه بود یا هم مجلس و هم دولت به علت تفاوتهای ایدئولوژیک هیچ اعتقادی به برنامه طراحی شده توسط این سازمان اعتقاد نداشتند.

سندرم جمعه

جلسه نقد و بررسی یکی از طرحهای پژوهشی در زمینه طلاق بود که یکی از حاضرین حرف جالبی زد و گفت تو مباحث مشاوره اصطلاحی داریم به نام سندرم جمعه به این معنی که بسیاری از زن و شوهرها در روز جمعه با هم دعوا می کنند. حالا چرا؟ چون جمعه تنها فرصتی است برای تماشای هم و لمس تمایزات و تفاوتهای یکدیگر و بعضا ناراحت شدن از این تمایزات و بگومگو.

سندرم امتحان

بعد از سالها بازم نوبت امتحان دادن من شد و ....... 20.gif20.gif20.gif.

/ 11 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سالار

امان از دست اين تمايز داشتن! بوتو رو به خاطر همين تمايز ترور کردن. منم هميشه درگير سندروم جمعه هام به خاطر همين تمايز!

فيجی

به نظر نمی رسه که سندرم جمعه فقط خاص دو جنس متضاد باشه ......

دريا

دلم گرفته از آدم هايي که مي گن دوسِت دارم اما معني شو نمیدونن از آدم هايي که مي خوان مال اونا باشي اما خودشون مال تو نيستن از اونايي که زير بارون برات مي ميرن و وقتي آفتاب مي شه همه چيز يادشون ميره شايد آن روز كه سهراب نوشت : " تا شقايق هست زندگي بايد كرد" خبري از دل پر درد گل ياس نداشت بايد اينجور نوشت: " هر گلي هم باشي چه شقايق چه گل پيچك و ياس "زندگي اجبارست "

دريا

ترور بی نظیر... هزینه کارزار سیاسی در جهان سوم. واقعا جز تاسف و دریغ چه می توان گفت؟

فرشته

سلام چقدر خوبه که استاد ها هم امتحان بدن و بفهمن که ما چی می کشيم واقعا برای ترور بی نظير بوتو تاسف خوردم. اما وقتی که عاطفه گفت مگه توی ايران کم ترور شدن! اين رجايی و باهنر و مطهری و .... کم هم که نيستن! يک کمی آروم شدم. حالا نوبت رسيده به اين کشورهايی که يه ذره از ما عقب ترن!

فيجی

ندا

جالب اينه که ظاهرا زنان شبه قاره هند خيری از سياست ورزی نمی بينن! اون وقت جالبه که پسر ۱۹ ساله ی بی نظیر هیچ از سرنوشت پس ایندیرا گاندی عبرت نگرفته! ولی کلا اين پديده جالبيه که زنان تونستن توی کشورهای اين تیپی ( يا مثلا بنگلادش و به نظرم يک دو کشور جنوب شرقی ديگه اسيايی) به قدرت برسن. ظاهرا مقاومت ها اون جا خيلی کم تر از کشوری مثل ايران هست برای رسيدن زنان به مناصب بالای سياسی. پديد ی قابل تامليه ه نظر من.

بهشت

مليکا

ترور بی نظير رو به نظرم به اون چيزی می شه ربط داد که همه ملتهای شرقی به نظر گوته درگيرشن و من هم بهش اعتقاد پيدا کردم! کودکی بشريت!ما هنوز توی کودکی مونديماز شعر و ادبياتمون گرفته تا خطاهای غير قابل جبرانی که فکر می کنيم فقط از سر بچگيه!غافل از اينکه همين خطاهای بظاهر بچگونه ريشمونو می خشکونه!