خودآگاهی

 

امروز صبح پای کوه یه خانومی با من احوالپرسی کرد و گفت من مادر مسعود(نام مستعار) هستم شاگرد دو سال پیش شما. اولین خبری که از مسعود به من داد این بود که ازدواج کرده! پرسیدم زود نبود؟ جواب داد چراااا ولی هر کاری کردیم حالیش بکنیم نتونستیم اما تازگیا اومده گفته مامان شما حق داشتین!

تو مسیر کوه ذهنم درگیر همین شاگردم شد. از اون شاگردای زرنگ و درسخون. ولی از نوع سختکوش با حافظه خیلی قوی. از اونایی بود که محال بود تو دوره دانش آموزی مستقیم به چشم یه دختر نگاه کرده باشه. عمیقا و شهودی می شناختمش. ذره ای از لطافت توی کلام و نگاهش حس نمی کردم. تمام نیازهای سرکوب شده اش توی درس و موفقیت تحصیلی تصعید شده بود.

برگشتنی یه بار دیگه دیدمش. به اش گفتم یادت باشه توی تحلیلت سهمی هم برای خودت و همسرت و معلمها و جامعه باز بذاری پرسید چطور مگه؟ شما اگه پسرتون رو از  کودکی با طبیعت و هنر آشنا می کردید و تمام دنیای اون رو به درس و کنکور محدود نمی کردید شاید مسحور جاذبه ناگهانی و سرشار از انرژی جنس مخالف در اولین مواجهه اش نمی شد. ما نه تنها نتوانستیم بچه­های شما را از تک بعدی بودن نجات بدهیم بلکه مشکلشون رو تشدید کردیم و جامعه هم با تفکیک جنسیتی فزاینده به طرز بیمارگونه­ای شاخک­های حسی این طفلک­ها را مختل کرد.

ارتباط انسانی با جنس مخالف یک ضرورت انکار ناپذیره. این ارتباط در کوتاه مدت حتما آسیب­هایی داره. ولی شناختی که از این طریق حاصل می­شه در درازمدت پیامدهای مثبت بسیار زیادی خواهد داشت که کمترین آن اصلاح خودآگاهی دو جنس است.

اگر دیگران همچون آینه ای هستند که ما خود را در آنها می بینیم و می شناسیم، در جامعه ای که بین دختران و پسرانش دیوار بلندی از محدودیت ارتباطی وجود دارد بعید است خودآگاهی از چنان رشدی برخوردار شود که به انتخاب صحیح بیانجامد.

/ 11 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عارفه

میدونید استاد این مدت که مسیر دانشگاه با اتوبوس میرم میام فرصت خوبیه واسه این که به مسافران توجه کنم..دختران نوجوان دبیرستانی.یک وقتایی از صحبت هایی که بین دختران می شنونم احساس میکنم مخ سوت میکشه.دیگه نمیتونم تحمل کنم اتفاقات زیر پوست این شهر.یک وقتایی اون قدر حالم بد میشه از فکر این که چه به سر این بچه ها داره میاد.[لبخند] فکر میکنم این خودآگاهی که فرمودین نیاز به آموزش داره در کنار تجربه ای که والدین و جامعه در کنترل مدیریت اون سهم داشته باشند.درسته نظرم استاد؟

عارفه

چه قدر این حرفتون خوبه " فایده ارتباط سالم با جنس مخالف اینه که آدم کم کم متوجه می شه هر آدم خوشگلی لزوما خوب و با محبت نیست و هر آدم بدگلی لزوما بداخلاق و بی نظم نیست و خیلی از این چیزا." اما استاد من مشکلم سر تعریف این ارتباط سالم/ه متاسفانه چیزی که من تو این مدت دارم می بینم می شنوم ارتباط ها به ظاهر سالم اما ناسالم/ه به جز این که عواقب وحشتناک برای نوجون داره و شاید تجربه ای که هزینه ای سنگین براش میدن .. نمیدونم یک وقتایی اون قدر ذهنم درگیر میشه که منطقم میره زیر سوال .کاش میشد کمک کرد به حل خیلی از بحران ها

نظریه بدون ایران؟0

سلام ..من از دانشجوی ترم های قبل شما هستم.{{اول یه نظر وبعدد یک سوال داشتیم .بالاخره ماباید چه کار کنیم که ذات و اصل ارتباط خوب هست به نظر من اینکه بعضی از جوان ها برای خودشان یه دلیلی دارن که ما برای شناخت بیشتر با هم ارتباط داریم که معلوم نیست سرانجام دارد یانه...حالا اگر واقعا قصدشان ازدواج باشد نه جیز دیگر.{{{.ارتباط در چه قدرش بهتر است. ااقای حیدری استاد گرامی ممنون میشم نظر جامع وکلی شمارا بدانم.....؟؟ا

ساحل

استاد عزیز به نظر من حتی اگه روحت ام با هنر عجین باشه بازم پیش میاد. اطراف ما همیشه مملو از تقاضا، محبت، اشک و آهه. ولی این بین چه اتفاقی میافته که چه در نوجوانی چه دوره های بعد اون، یکی رو تو زمانی که نباید انتخاب میکنی؟ و چه خوب گفتین از حصارهای بلندی که جامعه یا خانواده برا جوونا میذارن. در مورد خودآگاهی اگه چند وقت پیش بود نمیتونستم باهاش کنار بیام ولی الان کاااااملا با شما موافقم.....[شرمنده]

تینا

استاد عزیز کدوم دیوار و حصار-همه تو بغل هم دیگن با اون طرز لباس و آرایش دخترا و پسرامون.رها کنید حرف های گذشته رو !همینا کار دستمون داد که دخترامون با لباس سالن های رقص اروپایی واسه مردای زن دار هم عشوه گری کنند

انسان باشیم.

هیچ کسی نمیتونه ارتباط داشتن با جنس مخالف راانکار کنه اما ازدواج پس واسه چیه باید این کارو وقتی که فکر کردیم داریم به گناه الوده میشیم بکنیم چون درغیر این صورت حتمابه گناه الوده خواهیم شد چون روانشناسی میگه تفکرات ضد جنسی ٰجنسی ترین تفکراتند.انسان سیری ناپذیراست هرچه با افرادی صحبت کنیم تابدونیم باکی تفاهم داریم که ازدواج کنیم غرق درگناه شدیم درصورتیکه هیچ خودمون هم متوجه نشدیم پس پدرو مادر برای این کار بهترین اند.نه خود پسرو دختر.

محبت

باشما موافقم ،موافق وموافق اما نباید فقط نقد کردباید راه حل هم گفت.

محبت

تفکرات ضد جنسی، جنسی ترین تفکراتند. من با این جمله موافق نیستم بلکه با این جمله موافقم تفکراتی که ادای تفکرات ضد جنسی را در می آورند ،جنسی ترین تفکرات دنیا هستند. چون جمله شمامثل این می ماندکه مثلابگیم ساعت ضد آب زودتر از بقیه ساعتها آب دران نفوذ میکند.(کاملاغلط)اما اگه ساعتی که به دروغ بگن ضد آبه دقیقا درسته

محبت

ببخشید من بعضی موقع ها با فامیلهای بچه های دیگه هم نظر دادم فقط فامیلشون توذهنم بوده وواسه همین ازفامیلاشون تونظرات استفاده کردم پس اون نظراتو هم زحمت بکشید حذف کنید تا خوشون هنوز متوجه نشدن .فامیل خود من ل ب ا ف ی نمیشناسید چون فکر کنم مبانی یک یانظریه یک با شما داشتم.

محبت

ترم اخر هستم درمورد اون پسره اشتباه میکردم وفکر میکردم اون هم به ظاهر اونجوریه اما واقعا شناختمش ازاینکه این کار وکردم ناراحتم درکامرایی معوق یک دو سه نظر بافامیلش دادم لطفا اگه ممکنه حذف کنید شما هم اونطوریکه دفعه ی اول جوابشونو دادیدمعلومه احترام زیادی به این آقا قائلید .