مردی از جنس باران

هلا نور! باران!

نمی بر عطشناکی چشمهامان بباران.

یادگیری آفلاین

این ترم عصرای روز چارشنبه یه کلاس spss  دارم که درس دادن به بچه هاش علیرغم جمعیت نزدیک به پنجاه نفری آن، واقعا لذتبخشه. یه کلاس لبریز از سوال که اگه نخوای درس بدی شاید تا پاسی از شب باید به سوالات جواب بدی. یاد کلاس spssی که با دکتر سرمد داشتیم می افتم که تا دم در دانشکده هم بنده خدا رو ول نمی کردم و ازش سوال می پرسیدم. جلسه گذشته حس و حال یکی از شاگردام خیلی واسه ام جالب بود: آقای حیدری من اگه جواب سوالامو نگیرم نمی تونم ادامه درس رو گوش بدم، ذهنم درگیر سوالامه. حس خیلی آشنایی داشت. یاد دو نفر دیگه از شاگردام می افتم که به ام گفتند ما جواب یک سوال از ده نفر پرسیدیم ده تا جواب متفاوت گرفتیم. خب اشکال کار از کجاست؟ اونجا یه چیزی به بچه ها گفتم که حالا می خوام به همه دوستای خوب دیگه ام بگم. ما عادت کرده ایم که جواب سوالاتمون رو آنلاین از مخاطب حیّ و حاضر بگیریم. این روحیه آسیب زاست. مخاطب ما به دلایل مختلفی ممکنه حال و حوصله یا وقت یا دانش پاسخ گفتن به سوالات ما رو نداشته باشه و جوابمونو که نده هیچ، یه چیزی هم بارمون کنه که تا ابد از خیر سوال کردن گذریم. من می خوام بگم بسیاری از سوالات که به ذهن ما می رسه قبلا به ذهن دیگران رسیده و پاسخ آنها در کتابها نوشته شده است. باید به جستجو عادت کنیم. ما باید جوینده دانش (دانش+جو) باشیم. ما می توانیم شاگرد بهترین استادای بهترین دانشگاههای جهان باشیم اما در کتابخونه و اینترنت. نیازی به رفتن و پرسیدن حضوری سوالات نیست. من شاگرد روش تحقیق رو از ریمون کیوی وو کامپنهود، کرلینجر ، رفیع پور، دواس و ببی یاد گرفته ام بی آنکه توی کلاس شون شرکت داشته باشم. اون چیزایی که این اساتید گرانقدر توی کتاباشون نوشته اند خییییییییلی بیشتر از چیرایی است که عملا توی یک ترم به شاگرداشون یاد می دن.

جنون معلّمی

ترم پیش دو تا کلاس آمار توی دانشگاه آزاد داشتم که حسابی غربال شده اند و اونایی که درس شون خوب بود و در عین حال علاقمند بودن و منو هم قابل تحمل می دونستند این ترم جمع شده اند توی یک کلاس روش تحقیق. این کلاس عصرای سه شنبه برگزار می شه. من بطرز وحشتناکی از تدریس توی این کلاس لذت می برم. واقعا احساس جوانی می کنم وقتی می رم توی این کلاس.

شونزده از بیست، بیست تره.

بابا من برای درس ---- یکی از استادام یه تحقیق کوچولو انجام دادم و جلسه پیش دادم به اش. اصلا نگاه نکرد ببینه من چی نوشتم اونوقت به ام B داد. سوال کردم چرا B؟ جواب داد به فلان موضوع نپرداخته ای؟!!!؟ در جواب گفتم استاد صفحه بعد رو یه نگاه بندازین به همین موضوعی که گفتین اشاره کرده ام. استاد جواب داد مگه صفحه بعد هم داااره؟

این اتفاق برای کشتن انگیزه تحقیق و جستجو در یک دانشجوی صفر کیلومتر کافی نیست؟ به سروش عزیزم گفتم پسرم نباید از استادا انتظار تشویق و تایید داشته باشی. امید دست گرفتن نداشته باش  دلخوش باش که پایت را نگیرند. یاد حرف حکیمانه استاد گرانقدرم آقای دکتر رفیع پور در کتاب آناتومی جامعه می افتم که ما باید مشوّق درونی را در فرزندانمان تقویت کنیم. ما نباید به چشم و دهان دیگران عادت کنیم و روزی خوار احسنت و آفرین دیگران باشیم. باید خودمان به خودمان نمره بدهیم. چه بسا شونزده ای که ما به خودمان می دهیم بسیار بسیار ارزشمندتر از بیستی باشد که دیگران به دلایل مختلف (که غالبا ربطی به شایستگی تخصصی ما ندارد) به ما می دهند.

پدیده ی دختران مجرّد

به این نمودار توجه کنید. هرم سنی جمعیت زنان و مردان شهر مشهد را در سرشماری سال 1385 نشون می ده.

همونطور که می بینید در هر گروه سنی جمعیت زنان و مردان تقریبا برابره. ولی هر چه که به گروه های سنی بالاتر می ریم جمعیت کمتر می شه. حالا فرض کنید هیچکدوم این جمعیت ازدواج نکرده و از فردا قراره برن خواستگاری. بررسی هنجارهای ازدواج توی جامعه نشون داده که دختران و پسران فاصله سنی سه تا شش سال (به نفع مردان) رو در هنگام ازدواج ترجیح می دهند. خب حالا چه اتفاقی می افته؟ به جهت فلش ها نگاه کنید. این هنجار باعث می شه مردان گروه های سنی بالاتر بیان با زنان گروه های سنی پایین تر ازدواج کنند. خب حالا اگر همه مردان گروه های سنی بالاتر قصد ازدواج داشته باشند بازم تعدادی از زنان گروه های سنی پایین تر مجرد می مونند چون تعداد مردان گروه های متقاضی (خواستگار) در گروه های سنی بالاتر، کمتره و اساسا مردی در گروه سنی بالاتر وجود نخواهد داشت که بخواهد با این دسته از دختران ازدواج کند. همون قسمتهایی که در گروه های سنی زنان با خط آبی جداشون کردم.  موضوع وقتی حادتر می شه که دختران بخواهند با کسی که به لحاظ تحصیلات با آنها برابری کنه ازدواج کنند. چون طبق روند فعلی قبولی افراد در دانشگاهها، تعداد پسران تقریبا نصف دختران است. در این وضعیت تعداد دختران تحصیلکرده مجرد در جامعه ما بسیار بسیار بیشتر خواهد شد.

این پدیده (میزان دختران مجرد) نه تنها در شهر مشهد بلکه در کل کشور ما وجود داره. اگه از زاویه جامعه شناسی نگاه کنی این مشکل ربطی به زیبایی، عفاف، تحصیلات، اشتغال و مهارت دوستیابی دختران نداره. این مشکل رو نمی شه با طرح ازدواج دانشجویی و وام ازدواج به خلق الله حل کرد. باید هنجار ازدواج در جامعه تغییر کنه (از ناهمسن گزینی به همسن گزینی) که با مقاومت جامعه مواجه می شه.

این بحث رو با الهام از مباحثی که آقای اورعی چند سال قبل در کلاس مبانی مطرح کرده بود ترم قبل با بچه های گروه روانشناسی دانشکده علوم تربیتی مطرح کردم. واکنش دخترها خیییلی برام جالب بود. یکی شون سوال کرد خب استااااااااااد حالا بگین ما چکااااااار کنیم؟ یکی جواب داد پیشنهاد می کنم دخترها رو صادر کنیم. یکی دیگه از ته کلاس جواب داد خب اگه بشه پسر وارد کنیم خییییلی خوب می شه.

 

/ 27 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
...

قند عسلاي نازنينم [قلب]خيلي جدي نگيريد اين مجيد دلبندم [قلب]متخصص شوكهاي فشار قويه [نیشخند]!هنوز بذارين آزمون جامعشو بده[گریه] !!!! اينو مينويسم واسه شما شيرين عساهاي گل منگلي تا حالشو ببرين[چشمک] !! كم كم كه نه به طرز وحشتناكي داره از روانشناسا و اقتصاددانها خوشم مياد [نیشخند].براي چي ؟ ميگم :رئيس سازمان نظام روانشناسي و مشاوره گفته (هرگونه توهم مبني بر خانه ماندن دختران در اثر كمي تعداد پسران واجد شرايط ناشي از كم سوادي افراد جامعه است [گریه]–بلا نسبت مجيد دلبندم و شما و خودم !- چرا كه آمار ارايه شده از سوي مركز امار ايران و سازمان ثبت احوال حاكي از افزايش 8/1 درصدي جمعيت پسران نسبت به دختران است .) اين يعني در گستره سني 20-30 سال براي هر 1000 دختر 1018 پسر وجود داره!!!!!!!!!!!ا پس كوچولوهاي گل منگلي من بجا ي ايده هاي فوق خلاقانه واردات و صادرات عناصر ذكور به اين اپشن هاي مسرت بخش فكر كنين [نیشخند]: 1-پسرا برن كشكشون بسابند[بغل]2-مدرك و پول بخوره تو سرتون عروس نميديم بهتون3[زبان]-آخيييييييييييييييييش دلمون خنك شد[نیشخند]!!!!

مجید"

از نقطه چینک ذلبندم به شدت معذرت میخواهم [گریه]جدا قصد سرقت ادبی نداشتم[ناراحت] یه اشتباه لپی شد ایها الناس کامنت پایین مال منه مجید"[نیشخند]چه میشه کرد نقطه چینک دلبندم پیری و هزار عیب علت[ماچ]!!

مجید"

خوب بعد از طلب مغفرت !یه چیز دیگه هم هست که باید بگم !مجيد دلبندم هيچ ميدوني با تحليلت دعاي عناصر ذكور به قول دي دي جان 2 شلواره ! بدرقه راهته! .چچچچچچچچچچچچراشو عرض ميكنم :اين جماعت خير نديده كه تا حالا هزارو يك دليل منطقي از شرعي تا قانوني به هم ميبافتن تا تجديد فراش توجيه كنن حالا باني خير شدي دلايل علمي و آماري و بشر دوستانه هم بهش اضافه كردي[گریه]؟؟!!!!!!! جماعت نسوان محترمه ! زين پس اگه ديدن آقا دست يكيو گرفت اورد خونه بي جنبه بازي در نيارين هااااااااااااا بدونين اين موضوع كوچكترين ارتباطي به خداي ناكرده نامردي بي وفايي و..........نداره فقط دليلش روحيه انساندوست !!!!!!! احمايت از زنان !!!!!!!!!! وحساس !!!اقاي محترمه [نیشخند]همين وبس !!!!!!!

علي شاهرختاش

من برم خودكشي دست جمعي با نهنگا ! " به قول دي دي جان " [رویا]

ماهی

علی جان خواستی بری خودکشی منم خبر کن[کلافه] پاک گیج شدم-خدا همه ی خلق الله رو شفا بده[نیشخند][زبان]

علي شاهرختاش

خودكشي ... ، هممم ، راه پيشنهاد بدين ! شايد از خط ازدواج بعضيا بيان بيرون برن تو مسائل ديگه ، ما هم بهره ببريم [نیشخند]

مجید

جواب دوستان رو ذیل کامنتاشون نوشتم.

روشنفکر!!!!!!!!!!!

سلام جناب آقای حیدری.شنیدم دانشجو واستاد جامعه شناسی هستی.شنیدم ک طرفدارای زیادی هم داری.خیلی خوبه بهت تبریک می گم. اما به نظرم بعیده که ی استاد جامعه شناسی پروتکل های صهیونیسم رو نخونده باشه اگه اشتباه نکنم پروتکل اول اونهاست که بیان می کنه"ما برای تصرف وتسلط بر کشورهایی که از دستمان خارج شده ازاین ترفند استفاده می کنیم که زمزمه ی آزادی را بین مردمش رواج دهیم و آنگاه که مردم را به واسطه ی این شعار از دولت و کشورشان ناراضی کردیم و آنها به شورش وادارشدند دولتشان را بر می اندازیم و خود بر آنها مسلط می شویم و آنگاه به آنها آزادی هم نمی دهیم و آنها کاری نمی توانند بکنند چون به ما وابسته اند چون ما قدرت اقتصادی جهانیم"...حالا اگر کسی بازی آن اون بالایی ها رو بدونه اون وقت عکس بازیگر نقش اولشونو رو صفحه ی وبلاگش نمی ذاره ! امیدوارم موفق باشی

بی نام

سوالی که همیشه برای من بوده اینه که بر فرض که این هنجار در جامعه حل بشه آیا واقعا یک پسر مثلا23ساله در سطح یک دختره 23ساله هست

اشکان

سلام.از وبلاگتون دیدن کردم.وبلاگ خوبی دارید،تبادل لینک باعث افزایش بازدید وب دوتامون میشه.اگه مایل به این کار هستید به وب من مراجعه کنید و از قسمت تبادل لینک وبم اقدام به این کار کنید.ممنون.آدرس وب من:http://chik.persianblog.ir/