سنجش پایایی در تحلیل محتوا

اخیرا یه پروپوزال در زمینه تحلیل محتوای فیلمهای سینمایی در زمینه ایثار و شهادت. برای سنجش پایایی روش هماهنگی بین ارزیابان رو پیشنهاد کرده بود. در این روش نتایج تحلیل محتوای چند تحلیلگر و کدگذار متفاوت را در مورد یک سند واحد با یکدیگر مقایسه می کنند در صورتی که یکسانی نتایج بالا باشد حمل بر دقیق بودن کدگذاران بشود. این روش از دیدگاه من یکی از مصادیق استفاده از فرمهای موازی است. در روشهای فرمهای موازی برای سنجش یک متغیر واحد از دو یا چند ابزار استفاده می شود، در اینجا نیز اگرچه بظاهر یک ابزار بیشتر نداریم و آن هم فرم تحلیل محتواست، اما در حقیقت ابزار اصلی در ذهن تحلیلگر است اوست که بر اساس ملاکی نانوشته تشخیص می دهد فلان بخش از متن بهمان مضمون را دارد. حال اگر نتایج تحلیلگران مختلف هماهنگ با یکدیگر باشد می گوییم ابزار مورد استفاده از تعادل برخوردار است. 

پیشنهاد من این بود که علاوه بر روش فوق، هر یک از اسناد نمونه اولیه در دو نوبت (با فاصله زمانی دو سه هفته ای) در اختیار پاسخگو گذاشته شود تا تحلیل نماید. چنانچه نتایج نوبت اول و دوم از یکسانی بالایی برخوردار بود حمل بر دقیق بودن تحلیل کدگذاران بنماییم. بدیهی است در صورت تکرار نتایج می توان اطمینان بیشتری به نتایج حاصله نمود. این بخش از دقت را اصطلاحا ثبات می نامند.

من اعتقاد دارم سنجش یکی از این دو بعد ما را از سنجش دیگری بی نیاز نمی سازد.

 

کتاب روش تحقیق

یک کتاب بسیار خوب و مفید در زمینه روش تحقیق در علوم اجتماعی با همین نام از آقای علی ساعی (انتشارات سمت) به بازار  اومده. در مقایسه با سایر تالیف و ترجمه هایی که تا حالا خونده ام یه سر و گردن بالاتره. توصیه می کنم بخونید.  فصول ١ تا ٧ اش که فوق العاده است.

مشهدی بودن

نتایج تحقیقی در باره رضایت زوّار از بازاریان و شهروندان مشهدی را گوش می دادم به این نتیجه رسیدم بخشی از نارضایتی زوّار از مشهدی ها ریشه در انتظارات بالای آنان از مشهدی ها دارد. حالا چرا انتظاراتشان بالاست؟ خلق الله فکر می کنند کسی که مجاور حضرت (ع) است باید خیلی خیلی عالی باشد. غافل از اینکه مجاورت مکانی برای تسرّی خلق و خو کفایت نمی کند، چه اصحاب حضرت رسول (ص) که با خود وی حشر و نشر داشتند بعدی از اندی سال چنان بلاها بر سر اهل بیت و صحابه آن حضرت آوردند که ریشه چنین انتظاراتی را برای ابد در دل آدمی می خشکاند.

 

دکترای تجربی

 

در خبرها آمده که آقای احمدی نژاد دستور توقف اجرای قانون مالیات بر مصرف را به مدت دو ماه صادر کردند. من بر این باورم که شخص ایشان و همراهان هیچ اعتمادی به توصیه های اصحاب علوم انسانی و اقتصاد ندارند (سایر علوم را خبر ندارم) همه چیز را باید خودشان تجربه کنند. یکی از دلایلشان هم لابد این است که اگر این علوم علم هستند چرا این همه مدّعیات ضد و نقیض در باره یک موضوع واحد از اصحابشان شنیده می شود. از سوی دیگر اگر این علوم، علم هستند پس چطور یک نفر پیدا می شود بدون آنکه تخصص و مدرکی داشته باشد به همان کیفیتی کار می کند که مدرک داراش انجام می داده اند. یا مدرک داراش بی سواد هستند یا تجربه با دانشگاه برابری می کند. بی خود نیست که توی این مملکت اگر دکترای حسابداری هم داشته باشی استخدامت نمی کنند مگر آنکه پنج سال سابقه کار مفید داشته باشی.

 

طلوع از مغرب

پنجره های خونه ما رو به مغربه. طبیعتا از دیدن طلوع آفتاب محروم هستیم مگر آنکه پشت بام برویم. چند روز پیش ساعت حدود 6 صبح بود که دیدم نور مستقیم آفتاب بخشی از خونه رو روشن کرده. دقت که کردم دیدم از پنجره مجتمع روبرویی که طلوع کرده.

 

 

 

/ 5 نظر / 69 بازدید
نیم نگاه

غیر از این موردی که گفتید و منطقی هم به نظر می رسد، در مورد این تیپ تحقیقات در مشهد حاشیه های زیادی می شود زد. یکی ش این که این تحقیقات نشان نمی دهند که بازاریان و شهروندان مشهدی نسبت به بازاریان و شهروندان دیگر شهرهای کشور (به ویژه مناطق و شهرهای توریستی) چه وضعیتی دارند. این مقایسه اهمیت زیادی دارد، چون اگر نمونه از لحاظ تعداد به نفع شهری مثل مشهد bias نداشته باشد و اگر میزان نارضایتی از بازاریان و شهروندان مشهدی تفاوتی با دیگر شهرها نداشته باشد؛ باید قضیه نارضایتی مسافر از مجاور را در چارچوب کل فرهنگ ایرانی تحلیل کرد نه شهر و منطقه ای خاص. نمی دانم چنین تحقیقی انجام شده یا نه. اما آن چه در افواه هم در مورد مشهدی ها هست کاملا ملهم از نابرابری نمونه است. (و البته این نکات هیچ کدام به معنی دفاع از مشهدی ها و ... نیست)/ در ضمن در مورد دکترا هم فکرمی کنم آقایان اصلا علم تجربی را مردود می دانند و به علم لدنی اعتقاد دارند و هاله نور و قس علیهذا.

مسلم

یه سر به من بزن از نوشته هات خوشم اومد لینکت میکنم

شالچی

سلام دوست گرامی! وبلاگ زیبا و کارآمدی دارید. من هم در زمینۀ کتاب کار می کنم. خواهشمندم از وبلاگ من دیدار کنید تا اگر خواستید با هم تبادل لینک داشته باشیم. نام وبلاگ من «عاقلان دانند» است. این کار باعث می شود که هنگام سرچ در گوگل هم وبلاگ من و هم وبلاگ شما زودتر و آسان تر پیدا شود. با سپاس شالچی shaalchy.Persianblog.com

سجاد حاجبي

سلام استا د خيلي قشنگه سايتتون

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم ، اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید. http://bmind.ir