راه حلی برای فارسی سازی spss و همچنین عدم نمایش ارقام اعشاری در خروجی های آن

برای فارسی نویسی بر چسب متغیر یا مقادیر در نرم افزار SPSS کافی است این نرم افزار را بدون هیچ فایل داده ای اجرا کنید. تاکید می کنم نباید هیچ فایل داده ای باز باشد سپس از منوی EDIT بر روی Option کلیک کرده و در تب General در بخش پایین و سمت چپ کادر در بخش Character Encoding گزینه Unicode  را فعال کنید. اگر این گزینه حالت خاکستری داشت و امکان فعال سازی نداشت مطمئنا یک فایل داده را در این نرم افزار باز گذاشته اید. بنابر این لازم است spss را ببندید و دوباره بدون هیچ فایل داده اجرا کنید.

اما مطلب اصلی که می خواهم بنویسم مطلب پایین است که بسیاری از کاربران با آن درگیر بوده اند. گاهی پیش می آید برچسب فارسی متغیرها و مقادیر در فایل های داده نرم افزار spss  به صورت ناخوانا نمایش داده می شود نظیر شکل زیر

 

این اتفاق مخصوصا مواقعی رخ می دهد که فایل داده در نسخه های زیر 16 این نرم افزار نوشته شده باشد.

برای حل این مشکل از منوی کنترل پنل به قسمت region را انتخاب کرده و در تب فرمت گزینه persian، در تب Location گزینه ایران را انتخاب کنید.

 

 

پس از تغییرات فوق فونتهای فارسی برچسب متغیرها و مقادیر به صورت خوانا نمایش داده می شود.

 

توجه داشته باشید که برخی نرم افزارها به علت تغییرات فوق دچار اختلال می شوند که لازم است برای کار با آنها تغییرات فوق را به حالت اولیه برگردانید.

مشکل ارقام اعشاری SPSS

با تنظیمات فوق مشکل ارقام اعشاری SPSS در نسخه های جدید نیز برطرف می شود. یکی از مشکلاتی که در spss21 با آن مواجه شدم این بود که مقدار ضرایب همبستگی علیرغم صفر بودن معنادار بود!!! در واقع کلیه ارقام اعشاری صفر نشان داده می شد. تنظیمات فوق این مشکل را نیز برطرف می کند.

 

/ 18 نظر / 138 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهرزاد

با سلام و سپاس فراوان بسیار مفید بود و مورد استفاده قرار گرفت

hamid

tanx aziz

ولی

سلام بر استاد گرامی به خاطر راهنماییتون جهت فارسی ساز کردنspss ممنونم. خیلی وقته که من با این نرم افزار کار می کردم و مجبور بودم از اصطلاحات لاتین یا حروف رومی استفاده کنم اما الان دگه با لطف شما راحت شدم ارزوی موفقیت برای شما دارم.

nasrin

خیلی ممنون از راهنمایی خوبتان

بهنام

با سپاس فراوان از راهنمایی شما

عمران عبدی کلیشمی

سلام. تشکر. مطلبتون رو میخام توی وبلاگ خودم بزارم. با اجازه.

sara

از راهکارتان بسیار ممنون، عالی بود

بسیار ممنون از راهنمایی تون

سلام... آقا خدا خیرت بده مشکلمان رو حل کردی

ATK

سلام واقعا سپاس از سایت شما مشکل من این است که نمیتوانم حرف ( ی) را بنویسم لطفا راهنمایی کنید