نقد اجتماعی فیلم

دو هفته پیش موضوع اصلی جلسه هفتگی گروه پژوهشی ما در پژوهشکده نقد فیلم علی سنتوری بود. اولین سوالی که مطرح شد ما به عنوان جامعه شناس از چه منظری می توانیم یک فیلم را نقد میکنیم؟ آیا نقد ما نباید رنگ و بوی جامعه شاسی بدهد؟ سوال جالبی بود. من به عنوان پژوهشگر اجتماعی نظرم را گفتم: فیلم را می توانیم گزارش طرح پژوهشی یک کارگردان در نظر بگیریم، یک گزارش از نوع چندرسانه ای. بنابر این می توانیم در باره یک فیلم چند سوال مهم مطرح کنیم:           

 1- مساله یا مشکل اصلی که کارگردان در این فیلم می خواسته است نشان بدهد چه بود؟ اعتیاد علی، ناسازگاری علی و هانیه، محدودیتهای قانونی و عرفی موجود در مسیر موسیقی پاپ جدید، آسیبهای موسیقی زیرزمینی و ........ . آیا مساله مورد نظر در ابعاد مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است؟

 2- آیا کارگردان قصد تبیین و علت یابی مساله را داشته است؟ اگر بلی چه عواملی را در پیدایش یا تشدید مساله موثر دانسته است؟ آیا عوامل مطرح شده از پشتوانه تئوریک برخوردار بوده یا با نظریات موجود در جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی منطبق هستند؟ آیا مدل علّی که کارگردان برای تبیین مساله بکار گرفته است برای تبیین آن کفایت می کند؟ چه عوامل مهمّی از دید کارگردان مغفول مانده است؟ 

3- آیا کارگردان قصد بررسی پیامدهای مساله را داشته است؟ آیا ربط پیامدها با مساله روشن است؟ آیا پیامدها نمی توانست ناشی از مسائل دیگری غیر از مساله مطرح شده بوده باشد؟ ایا ربط پیامدها با مساله از پشتوانه تئوریک برخوردار است؟ ایا پیامدهای مطرح شده لزوما ناشی از مساله مورد نظر کارگردان می تواند باشد؟

4- آیا کارگردان قصد ارائه راه حل برای مساله مورد نظر خود داشته است؟ ایا او توانسته است ضعف و نارسایی راه حلهای موجود را نشان دهد؟ آیا راه حلهای پیشنهادی او و نیز ارزیابی او از راه های فعلی حل مساله از پشتواه نظری برخوردار است و با نظریات موجود همخوانی دارد؟

 5- عوامل اجتماعی که در سوق دادن کارگردان به ساخت این فیلم موثر بوده اند چی بوده؟6

- پیامدهای اجتماعی این فیلم در جامعه چه بوده؟

 7- چه عواملی بر استقبال یا عدم استقبال عمومی از این فیلم تاثیر گذاشته اند؟  

بازی وبلاگی

از وقتی که از طرف نسرین عزیزم دعوت به بازی وبلاگی در زمینه آهنگهای مورد علاقه دعوت شدم تخیل زیادی کردم و دیدم موسیقی یی که من دوست دارم یکی دو تا نیست. بهتره که دسته بندی شون بکنم،:

دسته اول اونایی هستند که یک دوره طولانی باهاشون زندگی کرده ام اما الان مدتهاست گوش نداده ام. ولی یاد و خاطره شون همیشه در ذهن من جاودانه است. استاد شجریان و داریوش عزیزم از این دسته اند.

دسته دوم از دیرباز گوش داده ام و هنوز هم اگر بخواهم برای مدتی از خانه دور بشوم حتما یه مجموعه از اونا رو بر می دارم آلبومهای استاد جواد معروفی (مخصوصا خوابهای طلایی و عاشورا)، مجموعه دکلمه های شاملوی عزیزم (همه اش)، مجموعه آلبومهای کریس د برگ، مجموعه آلبومهای گلایدرمن و یانی، آلبوم بهشت من از مختاباد. گوگوش (بیش از 60-50 آهنگ)، آلبومهای قبل از انقلاب ستار (بیش از 50-40 آهنگ) هستند.

دسته سوم موسیقی های پاپ نسل جدید ما هستند که من بطرز وحشتناکی دوستشون دارم. از بهترینهای این عزیزان که هر آلبوم جدیدشون که بیاد بازار روی چشمام می ذارم: محمد اصفهانی (از آلبوم دوم به بعد)، زنده یاد ناصر عبداللهی (همه آلبومهاش مخصوصا آلبوم عشق است با دکلمه های جادویی پرویز پرستویی)، احسان خواجه امیری (مخصوصا آلبوم سلام آخر). وجه تمایز این بخش از خوانندگان پاپ حساسیت و وسواس زیادی است که در انتخاب شعر و آهنگ دارند.

دسته چهارم موسیقی هایی پاپی و بعضا رپ هستند که گاهی اوقات خیلی زود تاریخ مصرفشون منقضی می شه ولی با اینحال جایگاه خاصی در نزد من دارند. ولی این دسته بواسطه تعداد و تنوع زیادشون چون هر هفته یا لااقل هر ماه نو به نو می شوند لطف خاصی برای من دارند از سیاوش و ابی عزیزم گرفته تا مسیح و هیچکس.

دسته پنجم موسیقی های محلی تالش مخصوصا آن دسته که اصطلاحا در زبان محلی کلمات خوانده می شوند است که تا اعماق روح و جانم نفوذ می کند.

با اینحال من پنج مورد ازآنهایی را که این روزها همدم و همراه من هستند اینجا نام می برم.

1- اولی حکایت تنهایی زنی در غربت است، غربتی که کوچه ها و خونه هایش خالی از عاشقان است. زنی که در جاده ای تاریک و دور به سوی نور پرسه می زند. زنی که حتی برای دقایقی نتوانسته است ........... زنی که شکیلا در این ترانه روای قصه آن است بسیار بسیار به چشم من آشناست، این ترانه گویی ترجمان اشکهای بی صدای او برای من است. من این حکایت شکیلا را در یکی دو ماه اخیر بارها و بارها گوش داده ام.

2- حکایت دوم حکایت یک روح بارانی است، یک روح آزاد آزاد، که از زنجیر تقدیر رهایی پیدا کرده است. .......... این آواز احسان خواجه امیری را وقتی تنها با صدای بلند گوش می کنم یه حال عجیب غریبی به ام دست می ده.

3- سومی حکایت یک صدای آسمانی از حنجره یاسمین لوی  Yasmin Levy  است. آهنگ  Naci En Alamo از یاسمین آدم را بر فراز ابرها به پرواز در می آورد.

 4- چهارمی حکایت باغ بی نام و نشانی است که در خاموشی و فراموشی رها شده بود، باغی که از تماشای گل خالی و از تمنای او سرشار. ...... فریدون در این آهنگ غوغا می کند.

 5- حکایتی زنی که روی ابریشم چین نبض صدای محبوبش را می دوزد و برای تحمل روز سیاه و به خاطر تصاحب رویای ماه به او فکر می کند. زنی که اول و آخر حرفاش بارونی است. این ترانه همه چیزش فوق العاده است.

6- با اینحال خیلی دوست دارم ترانه رفتنی از آلبوم جدید راحتم کن از دی جی سروش، ترانه دروغ از آلبوم جدید به من نگو دوستت دارم از قیصر، ترانه مظلوم عشق از آلبوم ایران بانوی حبیب، ترانه من از آلبوم تصویر پویا، ترانه my love was you از آلبوم پازل مسیح و آرش ای.پی یا قانون جنگل هیچکس رو گاه بی گاه گوش بدم09.gif و در خیالم 200 تا تخت گاز برم و از سمت راست همه ماشینها سبقت بگیرم13.gif. این سبک از موسیقی حسابی به ام کمک می کنند تا تخلیه بشم09.gif. 

7- در این بازی وبلاگی قرار بود 5 ترانه ای رو هم که ازش خیلی بدم می آد نام ببرم. من حس خوبی از این کار ندارم، چون اون چیزی که من خیلی ازش بدم می آد بالاخره ترجمان حسی بخشی از آدمهای دور و بر ماست. مثلا من از جواد یساری و جواد04.gif قادری و جوادهای دیگر بدم می آمد ولی وقتی یه روز که سوار تاکسی شده بودم و حس و حال راننده را که غرق این سبک از موسیقی شده بود دریافتم، رنج گوش دادن به این سبک موسیقی را با جذبه تماشای حس و حال راننده عوض کردم08.gif.

من خیلی دوست دارم ۵ نفر دیگه رو به این بازی دعوت کنم. ولی اسمشون رو نمی آرم04.gif. اگه به صوت تله پاتیک حس می کنند دام دعوتشون می کنم اصلا درنگ جایز نیست فورا این کار رو بکنند و به من هم اطلاع بدهند08.gif.

 

/ 14 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرشته

سلام [گریه] در دومین سال پیاپی, دانشجویان "راهیان نور" کشته شدند [گریه][گریه][گریه] http://khorasan.isna.ir/KHORASAN/NewsView.aspx?ID=News-51607

کیوی

کیوی از اون آهنگ هایی دوست داره که بهش میگه " نوستالوژی ". یعنی یک حس غریبی برای برگشت به یک وضعیت از دست رفته.حالا می خواد بی کلام باشه یا نه.....و وضعیت از دست رفته هم می خواد رویا باشه یا واقعیت.....می خواد یاسمین لوی[قلب] بخونه یا هر جواد مترقی[لبخند]

فرید

سلام اقای حیدری میخواستم ببینم cd بدستتون رسید اگر میشه زود به من خبر بدید با تشکر وارزوی سالی پر رونق

فرید خباز

دوباره سلام خیلی خوشحالم که دوست داشتید اصلا کاری نکردم که قابل تشکر باشه امیدوارم تعطیلات خوبی داشته باشید به ما سر بزنید از نظراتتون ما را بی بهره نگذارید سال نو مبارک

دریا

من در دوست داشتن ملاک دلمه نه چیز دیگه خواننده یا سبک خاصی را دوست ندارم هر انچه که بهم حس میده دوست دارم.وبیشتر دلم می خواد آهنگهای خاطره دارم رو گوش بدم.[لبخند]

rezaee

1- "به گرددل همی گردی" استادشجریان 2-"ساری گلین" علیزاده وگاسپاریان 3-"زرد وسرخ وارغوانی"اشکان کمانگری 4-"بنام زندگی"معین 5-"جبرجغرافیایی"محسن نامجو

گیج منگولی

خیلی از ترانه هایی رو که گفتید دوست دارم اما کاش لینکشون رو هم میذاشتید که بشه همه گوش بدن ! منم دلم می خواد توی این بازی شرکت کنم پس دعوتتون رو پذیرفتم![چشمک]

راضيه خاوري

من امروز اين پستتون رو خوندم اگر امكانش هست منم بازي[لبخند]

مریم

سلام...خوشحالم که همچین پیجی اینجاست من لیسانس آمار دارم و عاشق پژوهشهای اجتماعی هستم.دارم برای ارشد پژوهش می خونم شاید قبول شدم مقالات اجتماعی بیشتر بذارید

فاطمه

اگه میخواهید معنای واقعی موسیقی را بفهمید به ترانه های شکیلا گوش دهید