پنهان کاری

به این دو تا نتیجه از آزمون بین المللی تیمز (سواد علوم و ریاضی) و پرلز (سواد خواندن) توجه کنید(این آزمون از سال 1995 در فاصله های 4-5 سال در میان داره در سطح جهان اجرا می شه و معمولا 40 تا 50 کشور جهان در آن شرکت داشته اند که حدس می زنم معرف کشورهای جهان هستند):
1-نتایج آزمون بین امللی تیمز و پرلز نشون داد که مدارس کشور ما از حیث میزان احساس امنیت ابراز شده از سوی دانش آموزان جزء ده کشور آخر جهان هستند، اما نتایج ابراز شده از سوی مدیران مدارس در همین آزمون نشان داد مدارس کشور ما بعد از قزاقستان دومین کشور امن جهان هستند!
2- کشور ما از حیث میزان انتظار موفقیت تحصیلی که اولیا از دانش آموزان دارند رتبه نخست جهان را دارد در عین حال از حیث سواد ریاضی و علوم و خواندن جزء ده کشور آخر جهان هستیم!
به نظر شما پس چرا اولیا هیچ اعتراضی به عملکرد آموزش و پرورش نمی کنند؟ پاسخ ساده است معلمان ما دقیقا مثل مدیران ما اهل پنهان کاری هستند. واقعیت سواد دانش آموزان ما از چشم والدین پنهان است. اکثریت قریب به اتفاق آزمونهای رسمی مدارس از سطوح مختلف یادگیری فقط سطح دانش (محفوظات) را می سنجند و متاسفانه تصویر وارونه ای از وضعیت تحصیلی دانش آموزان به خود آنان و والدین شان ارائه می دهند. وخامت اوضاع در حدی است که کمتر دانش آموز، والد، معلم، مدیر و مسئولی را می توانید بیابید که وجود چنین مشکلی را تایید کند.

/ 7 نظر / 37 بازدید
دانش جو

سلام. جواب .1 شفافیت در آمار.وهمچنین در جوابهای آماریست. 2 مشغولیت 3 ...استاد عزیز. سئوال .چرا در مطالب اخیر شما نظرات کم ولی در مطالب ساده و...بیش؟ خروجی هر فرآیندی نشانگر....

دانشجوی دیگه

سلام استاد. در سخنرانی اخیر شما در دانشگاه فردوسی حضور داشتم و مثل همیشه حرفای شما حرف دل جامعه امروز بود. اما به نظر من بهتر بود در کنار نقش آموزش و پرورش در رفع معضلات اجتماعی، به نقش بی بدیل رسانه ها هم توجه کافی می شد. جای یک پنل با عنوان رسانه و کجروی اجتماعی در این میان خالی بود. اما در خصوص آسیب شناسی آموزش و پرورش ایران کمی باید محتاط و البته دقیق بود و شاید این آمارهای خام چندان در این زمینه راهگشا نباشد. موفق باشید استاد.

دانشجو

نه منظور من نقش رسانه در کاهش کجروی ها بود نه تحلیل آن بر اساس رسانه. اینکه آیا مثلا ساختن فیلمهای پلیسی خوب است یا نه، چقدر فیلم های ایرانی در استحکام خانواده ها یا فروپاشی آنها به عنوان عاملی اصلی در گرایش به کجروی نقش دارند و غیره. این موضوعات به نظر شخص من، مهم هستند و کلا به اندازه مطلوب به آن توجه نمی شود.

دانشجو

احساس میکنم ناراحت شدید استاد! قصد جسارت نداشتم. کم توجهی به نقش رسانه رو هم که تقصیر شما نمی دونم. به نظر من بین دو مفهومی که گفتید تفاوت وجود داره که اولیش خوب و دومیش نادرسته. اما چون فکر میکنم شما از من مکدر خاطر شدید بهتره از اطاله کلام جلوگیری کنم. همانطور که گفتم سخنان شما رو همیشه قبول داشتم و حرف دل جامعه رو زدید. ممنون

فائزه حیدریان

آقای دکتر گرامی به نظر اینجانب علت وخامت این امر در این است که کارهای بزرگ را به انسان های بزرگ نمی سپارند که حل مسئله شود، معمولا یا مسئله پاک می شود و یا از باب حل مسئله مسئله ای دیگر ایجاد می گردد.

فائزه حیدریان

احتراما، جناب آقای دکتر بزرگوار بنده این طور تصور می کنم دلیل وخامت این امر آن است که برای حل این مسائل کارهای بزرگ را به انسان های بزرگ نمی سپارند، متاسفاه مسائل خوبی طرح می گردد اما در اجرا یا مسئله در نهایت پاک می شود یا این مسئله، مسئله ی دیگری را می آفریند.