چارچوب تئوریک

تحقیقاتی که به دنبال چرایی هستند یا در صدد طبقه بندی یا تجزیه یک مساله هستند باید دارای چارچوب تئوریک باشند. چارچوب تئوریک امکانی فراهم میکند تا از تلاشهای دیگران بهره ببریم و خطاهای آنان را تکرار نکنیم. اما موضوعاتی که ما برای پژوهش انتخاب می کنیم غالب اوقات عینی و ملموس هستند و ما در اولین مواجهه نمی توانیم چارچوب تئوریک مناسب برای آنها پیدا کنیم. در حالیکه به گمان من تمامی موضوعات را در حیطه جامعه شناسی خرد، می توان مصداقی برای سه مفهوم احساس، اندیشه و عمل تلقی کرد. در سطح جامعه شناسی میانه، تحقق اهداف (عملکرد، کارآیی، اثربخشی یا بهره وری)، نظم، تغییر، حفظ الگو، یکپارچگی و انطباق با محیط را از جمله مفاهیم تئوریک برای بسیاری از مسائل پژوهشی تلقی کنیم. مهم کشف ارتباط بین موضوع پژوهش و مفهوم تئوریک است. برای پیدا کردن مفهوم تئوریک باید بنیه تئوریک خود را در رشته تخصصی تقویت و کمی هم تمرین انتزاع کنیم. لینک پایین مبحث چارچوب نظری در کلاس روش تحقیق من در کارشناسی ارشد جامعه شناسی پیام نوره. یک کلاس نقلی 3 نفره. شاگردای این کلاس شنونده های خوبی هستند و خیلی دوستشون دارم.

http://rapidshare.com/files/164559544/ravesh_4chob_e_nazari.WAV.html

 همه چیز با یک سلام شروع شدقلب.

من کاری ندارم آقای احمدی نژاد به چه منظوری پیام تبریک برای اوباما فرستاد ولی مهم این است که فرستاد. کاری که احساس می کنم از دست هیچکس دیگری جز ایشان ساخته نبود. من هر پیامی را که بشود بوی صلح و دوستی از آن استشمام کرد به گوش جان می شنوم. آداب دیپلماتیک اقتضاء می کند متقابلا در انتخابات بعدی ما اوباما هم پیام تبریک بفرستد و به این ترتیب ما با او سلام می کنیم او با ما سلام می کند.

زمستان زودرس

صبح شنبه از درب جاده سنتو وارد محوطه دانشگاه شدم پاییز غوغا کرده بود. چه برگریزان عجیب و غریبی. به خودم گفتم سرمای پاییز کار خودش رو کرد. پیاده شدم یکی دو تا عکس انداختم. چه حس و حالی. تا بحال اینقدر نسبت به پاییز و برگریزانش حساس نبودم. شاید دیدار پاییز زشک منو این رنگی کرده. به هر حال خیلی کیفیدم. کمی بالاتر که رفتم از جاخوردم. رفتگرهای دانشگاه رو دیدم که یه چوب بلندی دست گرفته اند و رفته اند بالای درختها و دارند برگریزان می کنند تا پاییز زمستون بشهتعجب.

در موقعیت رفتگر بهترین وضعیت اینه که هیچ برگی رو درخت نباشه تا زحمت جاروی روزانه شون کمتر بشه. غافل از اینکه رئیس شرکت خدماتی با مشاهده این وضع، سال آینده به این نتیجه خواهد رسید یک رفتگر برای کل محوطه دانشگاه کافی است. او نیز غافل از این است که رئیس دانشگاه دو سال بعد ممکن است به این نتیجه برسد که کل این درختا بریده بشه برای تامین چوب فعالیتها عمرانی جدید و به جاش سرو و کاج همیشه سبز کاشته بشه تا در قرارداد با شرکتهای خدماتی صرفه جویی بشودنیشخند.

نتیجه گیری اخلاقی: ایدئولوژی ها تابع موقعیت هستند.

/ 7 نظر / 25 بازدید
فرشته

[چشمک] اول! [قلب] "او با ما سلام می کند!" جمله باحالیه ها!!!! [نیشخند]

علي شاهرختاش

قسمت برگ ها تاييد ميشه [نیشخند] امسال عجيب در يك روز مقداري خيلي زيادي از برگ ها ريخته بودند. عكس قشنگي شده [شوخی]

نیم نگاه

پریروز یکی از اساتید گروه علوم سیاسی (دکتر خلیلی) سخنرانی داشت، درباره آسیای میانه. او البته با محافظه کاری فراوان اشاره کرد که سیستم دیپلماسی ج.ا پیام های متناقض می فرستد و در میانه ی ایدئولوژی گرایی و اقع گرایی شناور است و این طرف های مقابل را گیج می کند (او البته به طور مشخص از کشورهای آسیای میانه حرف می زد که به خاطر این گیجی ترجیح داده اند روابط شان را به جای ایران با ترکیه و عربستان گسترش دهند)...

تکتم پیکانی

ممنون که از ما شنونده خوب یاد کردید من یک عذر خواهی به شما بدهکارم چون زیاد می پرم وسط حرفتان..بگذارید به حساب اشتیاق و دستپاچگی ذاتیم..

س.س.هاشمیان

سلام . از این به بعد می خوام پایه ی ثابت نظر دهندگان شما بشم. جدا از اینکه جمله او با ما سلام می کند جمله باحالیه ! واقعا خوشحال کننده برای ماست که بتونیم با یک president آمریکایی از نوع سیاه پوستش! روابط دوستانه برقرار کنیم. وقتی اوباما انتخاب شد من جشن پایکوبی به راه انداختم و مطمئنا اگر ایران بتونه با یک ابر قدرت در جهان که همه چشمشون دتباله اینه که ببینن چه لقبی به ایران و ایرانی می ده ! وقتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روی اقتصاد کل جهان تاثیر میگذاره ! پس سلام کمه ! باید کارت تبریک بفرستیم ! نه جوری که باز پررو بشن. ما هم غرور داریم ! ولی خیلی خوبه که رئیس جمهور ما با رئیس جمهور آمریکا ارتباط برقرار می کنه . راستی ؟ اوباما اصلیتش ایرانی ؟!!!!

مجید

سلام. مرسی فرشته کوچولوی زمینی. ندای عزیز خلق الله مدتهاست وقتی با ما مواجه می شن مغزشون ارور می ده. خانم پیکانی شما بسیاااااااااااااار کار خوبی می کنید که سوال می کنید عااااااااااالیه. سپهر عزیز مرسی. با شما موافقم مطمئنا این سلام از سر درماندگی نیست.

مهدیه

سلام." او با ما سلام می کند" شاید اگه به قوانین کلی حاکم بر رفتار برزیدنت های آمریکایی ( جه سیاه و جه سفید!) نگاه کنیم همجین بیش بینی زیاد درست نباشه. گذشته از این همه شاهد بودیم که "او" درست بعد از بیام رییس جمهور ما دوباره همه ی حرفهای تکراری سلفش (جناب بوش!) رو در جواب سلام "ما" تقدیم کرد. صلح خیلی شیرین و دوست داشتنی است و مطمینا همه "انسان " ها ازش استقبال می کنن. اما گاه تعریف های مفهومی و عملیاتی دو طرف اونقدر از یک مفهوم متفاوته که تحت هیج شرایطی نتیجه کار اون ها یکی نخواهد بود. بهتره " ما" منتظر سلام کسی بمونیم که لا اقل بدونیم از زجر کشیدن کودکان معصوم دلش به درد می یاد. آیا " او" اینطوره؟ آیا "او" صلح رو برای همه می خواد یا برای خودش به قیمت فنای همه؟! از مطالب خوبتون در وبلاگ ممنونم.