تاملی در رابطه اجتماعی

رابطه یا مسامحتا همان تعامل اجتماعی بین دو نفر را می توان به یک کش تشبیه کرد. وضعیت ایده آل در فرآیند تعامل اجتماعی آن است که این کش همیشه باید در حالت متعادلی کشیده بماند. نه آنقدر زیاد که بیم پاره شدن برود و نه آنقدر کم که بر زمین بیافتد. اگر این کش آنقدر شل شود که بر زمین بیافتد یکی از طرفین احساس بی اعتنایی می کنند. و اگر خیلی زیاد کشیده شود بیم قطع رابطه وجود دارد. طبق همین قاعده می خواهم چند نکته استنتاج کنم:

الف- طول کش رابطه ما با اطرافیان مان یکسان نیست. با بعضی ها نیم متر هم کوتاه به نظر می رسد اما با بعضی دیگر باید کیلومترها فاصله داشته باشی. تشخیص این اندازه به نبوغ شما بستگی دارد. تامل کنید تا بحال چند مورد کش بین شما و دیگران پاره شده است و چند مورد بر زمین افتاده و رها شده است.

ب- اگر طرفین بر سر اندازه ی کش توافق نداشته باشند، اوضاع دراماتیکی بوجود می آید، بدین معنی که یکی از آنها مرتب و مستمر به سمت طرف مقابل پیش می رود ولی دیگری احساس می کند کش بر زمین افتاده است و باید قدری عفب برود تا کشیده شود. این وضعیت ممکن است ماهها یا سالها ادامه پیدا کند. طی این وضعیت یکی از طرفین اصطلاحا آویزون و دیگری هم اصطلاحا مغرور خوانده می شود. حال بسته به اینکه شما در کدامیک از این دو سمت باشید دو راه حل وجود دارد.

        ب-1-  اگر همانی هستید که مدام پا پیش می گذارید، پیشنهاد می کنم مدتی صبر کنید تا این رابطه قدری کش بیاید در غیر اینصورت طرف مقابلتان به طور مستمر عقب نشینی خواهد کرد. شاید بگویید اگر طرف مقابل همچنان به عقب نشینی و پا پس کشیدن ادامه داد چطور؟ آنوقت چکار کنم؟ در اینجور مواقع پیشنهاد می کنم بروید آبی به دست و صورت بزنید و از خواب بیدار شوید چون گمان می کنم او ترجیح داده است یک سر این کش را رها کند.

       ب- 2- اگر همانی هستید که هی پا پس می کشد و عقب نشینی می کند، پیشنهاد می کنم این کار را ادامه ندهید. چون هم شما زجر می برید و هم دیگری. اگر طرف مقابل شما نمی تواند فاصله اش را تنظیم کند و اگر برای شما اهمیت دارد صبر کنید و به اش یاد بدهید. در غیر اینصورت به او بگویید که قصد رها کردن آن را دارید.

ج- شما باید مدام در حال ارزیابی فاصله خود با دیگران باشید. چون تنظیم کش رابطه بر حسب زمان و مکان و حتی گروهی که در آن قرار دارید، متفاوت است، هر وقت احساس کردید طرف مقابل دارد خودش را عقب می کشد مطمئن باشید که زیادی به اش نزدیک شده اید و او از این بابت در رنج است. و اگر دیدید که طرف مقابل دارد به جلو می آید شاید دلیلش این باشد که زیادی خود را عقب کشیده اید.

د- گاهی اوقات پیش می آید که شما از بس که پا پیش گذاشته اید خسته شده اید، لذا تصمیم می گیرید که رابطه را قطع کنید غافل از اینکه کش رابطه در دست شماست. در اینجور مواقع طرف مقابل ناگهان احساس می کند که کش رابطه تان حسابی کشیده شده است، بنابر این به سمت شما می آید، در این حالت دو اتفاق ممکن است بیافتد:

            د-1- شما بطرز وحشتناکی ذوق زده می شوید و محکم به سمت او می روید، که متاسفانه بلافاصله کش بر زمین افتاده و طرف مقابل خودش را عقب می کشد. شما در این حالت به شدت احساس بازیچه شدن ، ناکامی و افسردگی می کنید. 

            د-2- این بار شما خودتان را عقب می کشید و طرف مقابل بطور مستمر پیشروی می کند. در اینجا این نگرانی وجود دارد که بخاطر پسروی مداوم شما، کش رابطه پاره شود و او احساس ناکامی و افسردگی کند.

ه- آنچه که موجب می شود افتادن کش بر زمین می شود تمایل شدید یکی از طرفین به تملک و تصاحب است و آنچه که باعث پاره شدن آن می شود میل به آزادی و استقلال.

و- پیشنهاد می کنم که در اولین لحظاتی که احساس می کنید کش رابطه کشیده شده است صبر کنید، بهترین فاصله شما با طرف مقابلتان در همین حد و اندازه است. نه یک گام پیش نه یک گام پس.

بیان مساله تغییر

قبلا نوشته بودم که امسال می خواهم تحقیقاتم را بر محور تغییر و برنامه ریزی ادامه بدهم. در اولین تجربه تحقیق تغییر به این نتیجه رسیدیم که اگر اولویت پژوهشی یک سازمان با مضمون تغییر باشد کافی نیست چرا که ممکن است بسیاری از افراد همان سازمان مساله ای را که نیاز به تغییر داشته باشند احساس نکنند. برای بیان مساله تغییر در زمینه مثلا الف به نظر می رسد چند کار مهم می تواند صورت گیرد: باید وجوه آسیب شناسی الف را به چند تحقیق انجام شده در همان زمینه در جامعه آماری مورد نظر یا در جامعه های تا حدی مشابه مستند کرد. منظورم از وجوه آسیب شناسی مساله الف بیان ابعادی از الف است که بیانگر نقص سازمانی است که الف در ارتباط با آن است. تجربه نشان داده است که دستیابی به تحقیقاتی که دقیقا مرتبط با موضوع مورد نظر ما باشد معمولا کم است و معمولا محقق تعجب می کند که اگر تحقیقی نیست که نشان دهد الف یک مساله است پس چگونه مسئولین سازمان ذیربط به این نتیجه رسیده اند که در زمینه الف مشکلی وجود دارد و باید تغییر کند. در اینجور مواقع بهتر است محقق یک پژوهش کیفی میدانی در سطح محدود با اطلاع رسانهای فرهنگی در زمینه الف انجام دهد تا ابعاد مساله انگیز الف بر او و دیگران مکشوف شود. راه سوم جستجوی تحقیقاتی است که به لحاظ نظری الف از عوامل یا پیامدهای متغیرهای آن تحقیقات می باشند. منظورم این است که اگر ما به تحقیقی دست پیدا کنیم که در باره ب باشد و نشان دهد ب در جامعه آماری مورد نظر ما در حد زیادی شیوع دارد، حال اگر عقلا بین ب و الف رابطه معکوسی وجود داشته باشد ما می توانیم بی آنکه تحقیق مستقیمی در باره ب وجود داشته باشد حکم بر عدم وجود الف در جامعه آماری مورد نظر خود کرده و نیاز به تغییر برای الف را اثبات کنیم. در نوبت آینده به بیان اهمیت و ضرورت تغییر و اهداف آن می پردازم. می خواهم تجربیاتم را داغ داغ در این زمینه منتشر کنم. بدیهی است که این بیان صرفا جنبه تئوریک خواهد داشت. خوشحال می شم دوستان علاقمند در این زمینه کمکم کنند.

مزایای spss16 بر spss15.

ورژن جدید    spss      هم دو سه ماهی است با بهزار آمده. این ورژن علاوه بر گرافیک بسیار زیبا مزایای متعددی بر ورژن قبلی دارد که اهم آنها عبارتند از:

1.انعطاف پذیری کادرهای گفتگو dialog boxes  مخصوصا در مواقعی که نام یا برچسب متغیرها طولانی تر از کادر گفتگوی رایج و ثابت در spss15 است.

2.قابلیت انتقال ساده و سریع متغیرها در میان چهارگوش ها.

3.قابلیت غلط گیری برچسب متغیرها و مقادیر.

4.قابلیت مرتب سازی متغیرها بر حسب نام، نوع یا فرمت متغیرها.

5.قابلیت جستجو و جایگزینی (مقادیر و بر چسبها) در کاربرگ داده ها و متغیرها

6.قابلیت ارسال یا فراخوانی داده ها یا خروجی ها با excel2007 .

7.قابلیت تغییر نوع و فرمت متغیرها در syntax

8.بی نیازی از فارسی سازی. امکان تایپ و نمایش فارسی برچسب متغیرها و مقادیر.

 تذکر: در بعضی از سیستم های عامل ویندوز به جای حرف ی فارسی باید از shift+d  استفاده نمود. 

/ 20 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mouse

اصولا مدتی بعد از آشنایی اولیه حرف زدن با افراد در مورد شکل رابطه خیلی مهم و اثربخشه و باعث میشه هم شما و هم طرف مقابل حد و مرز رابطه را بهتر درک و رعایت کنید. البته منظورم این نیست که در شروع رابطه برید به طرف بگید که قصد ازدواج باهاش ندارید. بارها دیدم که آدما در رابطه با بقیه دقیقا مثل فنر یا شاید نمودار سینوسی می مونن یعنی یه دفعه خیلی نزدیک می شن و دفعه بعد خیلی دور می شن و دفعه سوم دوباره نزدیک می شن . این درحالیه که مثلاشما بعنوان مخاطب سر جاتون ایستادید و هیچ کاری یا تغییری برای پیشرفت یا قطع رابطه انجام نمی دید . فقط از رفتار طرف مقابل که در دفعات متعدد رابطه خودش دور و نزدیک می شید تعجب می کنید. این رفتار یعنی چی ؟ می شه اینجا یکی توضیح بده ؟؟؟؟؟

کیوی

نویسنده وبلاگ هم خب یک چیزی بگه دیگه !!!..الان اینجا خین خین ریزی میشه هاااااااااااااااااااااااااااااااا.........مرسی mous ..اما هر ارتباطی به معنی ارتباطی که می خواد به ازدواج ختم بشه ، نیستااااااا.....می تونه در ارتباط با دو نفر هم جنس هم اتفاق بیوفته ......در مورد آدم های فنری هم به نظر من ، هر کسی جور متفاوتی اجتماعی شده ..یعنی یاد گرفته که در ارتباط با دیگران چه جور رفتار کنه ...همه ما یکسان نیستیم...اما می تونیم مشابه باشیم...خب این ادمه فنر هم مدل فنری، اجتماعی شده ...میاد می چشه و می ره ...دوباره میاد می چشه و می ره ....مثل زنبوری که از گل میچشه و پرواز می کنه ...اما دوباره بر می گرده ...حتی اون زنبوره هم سراغ گلی دوباره می ره که طعم خوبی داشته و بهش چسبیده ....اما اگه تیغ اون گل به پرهای زنبور خورده باشه و اونو زخمی کرده باشه ،بعید می دونم دوباره بره روی همون گل بشینه و بمکه ....این مال mous...[ماچ]..در ضمن تا حالا اینجا ندیدمتااااااااا..تازه واردی یا اسمتو عوض کردی؟....[لبخند]

mouse

کیوی عزیز .تازه واردم . مگه خودتون نگفته بودید که به جای به به چه چه بیایم و حرفای همو نقد کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟

کیوی

خب مگه حالا چی شده ؟..مگه من به به چه چه کردم !!!...[تعجب][شوخی]

گیج منگولی

وای اینقدر این مطلب تعامل اجتماعی و کش جالب بود که من دلم می خواهد سیوش کنم و تا مدتها بخوانم و درضمن با اجازه شما برای استفاده همکارن دوستانم پرینت بگیرم. مزایای ورژن جدید اس پی اس اس هم خیلی عالی بود مدتیه من به جامعه شناسی پزشکی زنان ایرانی واثر عوامل متفاوت در تفسیر درد و بیماری از نظر اونها علاقه مند شده ام شاید خودش یک زمینه همکاری مناسب برای من و شما باشه. مثل همیشه به کمکهاتون امیدوارم.[لبخند]

مجید

سلام به همه. 1- خانم ملائی نژاد چشم من در خدمت هستم. 2- من از این نمودار سینوسی موس و همچنین حرکات زنبوری کیوی خوشم اومد. این فرآیند برای رسیدن به نقطه تعادل کش اهمیت داره. اصولا نمی شه بدون آزمایش و خطا نقطه تعادل رو پیدا کرد. مطالبی که من اینجا می نویسم حاصل تاملات لحظه ای منه. بنابر این نقدهای زیادی به اش وارده. من فکر کنم اجازه بدیم هر کسی هر چی دلش خواست بنویسه. حتی یه تشکر خشک و خالی. لزومی نداره بررسی انتقادی باشه کیوی عزیز در دونه.

ندا

فکر می‌کنم ما با حساس بودن نسبت به فاصله در رابطه‌های‌مان، خودمان و دیگری را حرمت می‌داریم. دست کم برای من همیشه «فاصله» و «احترام» آدم‌های دخیل در یک رابطه (خودم و دیگری) دو مفهومی‌اند که به هم گره خورده‌اند... پیشنهاد «و» بسیار آموزنده است، البته با این پیشفرض که آدم‌ها قبلا آموخته باشند که نسبت به سیگنال‌های طرف مقابل به اندازه‌ی کافی حساس باشند! و البته بپذیرند که طرف مقابل این حق را دارد که بخواهد فاصله بگیرد. فکر می‌‌کنم در فرهنگ ما چنین حقی چندان به رسمیت شناخته نشده و غالبا سوء تعبیر به وجود می‌آورد! فقط یک نکته‌ی مبهم درباره این پست وجود دارد که چرا tagش «دوست داشتن» هست؟! آیا فرض این است که همه‌ی «رابطه‌های اجتماعی» از این نوع هستند؟

شاگرد

سلام آقای حیدری . خسته نباشید از این همه تلاش وفعالیت . با وجود مشغله های زیادی که دارین هنوزم وبلاگتون خیلی پربار ومفیده . روزتون مبارک استاد عزیز. به امید روزی که همه استادا این قدر مثل شما خوب باشن . موفق باشین

جمشید

با سلام نرم افزار فوق را spss 16 را از چه سایتی میتوان دانلود کرد جواب را به ایمیلم بفرستید متشکر

Reza

سلام آقای حیدری چطور ممکنه از فایلهای آموزش spss استفاده کرد ؟ نیاز به پسورد دارند؟ در باره spss17 هم اگر مطالبی میدانید بنویسید. ممنون