استاد درخواستی

 

امسال برای اولین بار در یکی از مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی در مقطع کارشناسی ارشد دارم تدریس می کنم. از همان ابتدای ترم که کتابها و منابع لازم و نحوه ارزشیابی را مطرح کردم آه و ناله اغلب شاگردانم که شاغل و متاهل نیز هستند بلند شد که استاد خواهش می کنیم سخت نگیرید، ما به ارزش درس و تحصیل علم واقف هستیم منتهی اجازه بدهید این مدرک را بگیریم و برویم. وقتی اصرار من را در هفته های بعد بر روش تدریسم دیدند، تدابیر دیگری اتخاذ کردند و این چنین شد که یکروز از دفتر گروه به من زنگ زدند که این دانشجوهای ما با دانشجوهای مراکز دیگر فرق دارند و لطفا با آنها همکاری کنید. در جواب گفتم فرق دانشگاه با رادیوتلویزیون در این است که در دومی آنچه که شما خواسته اید را پخش می کنند اما در دانشگاه نه. دانشگاه باید آنچه را که خود تشخیص می دهد درست است عمل کند ولو برخلاف میل دانشجویان باشد. ولی به خوبی احساس می کنم این رویه به مذاق مدیران اینجور موسسات خوش نمی آید. دانشجو در چشم آنها مشتری است. این مشتری دارد برای خدمات موسسه پول پرداخت می کند. بنابر این رضایت مشتری شرط اول فعالیت است. اگر مشتری ناراضی باشد مغازه های دیگری که از وزارت علوم مجوّز گرفته اند او را جذب خواهند کرد. از آنجاییکه خیل مدرّسانی که به راحتی حاضرند تقاضای چنین موسساتی را برای پخش ترانه ها (منظورم همان درسها)ی درخواستی برآورده سازند، در جامعه رو به ازدیاد است، نتیجه خواهیم گرفت رشد کمّی آموزش عالی با رشد کیفی آن رابطه ی معکوس دارد.

فقیر  عشق

دیشب، شب تنهایی عمیق زلیخا بود.  بعد از سریال به عشق بیمارگونه زلیخا نسبت به یوسف فکر می کردم. می خواستم سهم اراده و هوس زلیخا را در اتفاقی که برای او افتاد بدانم. به این نتیجه رسیدم آنچه که زلیخا را ترغیب به ابراز عشق و علاقه نسبت به یوسف کرد شرایطی بود که در آن قرار داشت. زنان دیگر معبد هیچکدام در موقعیت زلیخا و در نتیجه از قدرت و نفوذ وی برخوردار نبودند. و همین اختیارات بی حدّ و حصر بود که زلیخا را به این نتیجه رسانده بود که او لیاقت داشتن همه چیز و همه کس را دارد و کافی است که اراده کرده و لب تر کند.

دومین عامل فقر زیباشناختی ِ عمیق زلیخا بود. آنچه که زلیخا را رسوا کرد، بیش از آنکه  زیبایی یوسف باشد زشتی خودش بود. زلیخا می خواست با تصاحب یوسف زیبارو، زشتی درون خود را پنهان کند. خالی زلیخا بود که پری یوسف را صد چندان کرد. شیفتگی دیگران به یوسف نیز ریشه در همین فقر دارد، فقر عدالت، فقر صداقت، فقر انسانیت، فقر محبت. در جامعه ی فقرا، شیفتگی نسبت به دارندگان ارزشها، صد چندان می شود. شاید شیفتگی یوسف در برابر خداوند را نیز بتوان بر اساس همین تئوری تفسیر کرد!

تبریک

 هفته پژوهش را به همه دوستان پژوهشگر و دانشجویان رشته پژوهشگری تبریک می گم.

بهشت من

دیشب بعد از مدتها بهشت من مختاباد رو گوش دادم. بطرز وحشتناکی  دلنشین بود. تا اعماق روحم نفوذ کرد. این آلبوم در چشم من بهترین آلبوم مختاباد است.

/ 11 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسعود قلعه

سلام مجدد راستی با توجه به بلند بودن مطالبتان چرا از "ادامه مطلب " استفاده نی کنید؟

دم بریده

بالاخره وحشتناک است یا دلنشین؟لطفا این پارادوکس را حل کنید.

...

سلام آقاي دكتر.تصميم داشتم هرگز به وبلاگتون سر نزنم ومثل هميشه با خودم پيمان شكستم!!!! به دانشجوهاتون بگيد شما هم دانشجوييد !.متاهليد ! دنيايي كارومشغله داريد ! اما............. .گاهي همزاد پنداري اثربخش تر از استدلال ومنطقه!. اگر اين دانشجويان عزيز شما رو در دركي متقابل سهيم بدانند احساس آرامش مضاعفي خواهند داشت تا اينكه شما را استادي كه صرفا از موضع نقش و قدرت با آنها برخورد ميكند بپندارند (روشهاي نرم پديدار شناسانه بلومر) ضمن اعتقادم به درشتي و نرمي به هم در به است ! شديدا عميقا و قلبا از بيسواد پروري در دانشگاهها متنفرم اون هم در مقطع ارشد به بالا –خدا نصيب كنه-!!!حقيقتا اين فاجعه رو چطور ميشه توجيه كرد؟!مدارك دهن پركن امروز نه اصل!!بلكه معادل هايي براي همان سيكل و ديپلم و كارداني هاي ديروزند واينجوري ميشه كه ما هميشه مشغول پاك كردن صورت مساله ايم ......."(در حاشيه" راجع به يه موضوعي كه در پست هاي قبليتون ديدم اعتراض بلند بالايي دارم حتما بايد راجع بهش با شما صحبت كنم)"با آرزوي توفيق

نیم نگاه

به نظر می رسه مدیران اون موسسه فقط دل شون می خواسته از حسن شهرت شما سوء استفاده کنن (ایضا برای جلب مشتری) اما این جای کار رو نخونده بودن که استادی که خوب درس می ده، تبعا کار خوب هم از دانشجو می خواد. (اون دانشجوها هم مثل بعضی شاگردهاتون (از جمله بنده!) این قدر خوش شانس نبودن که بتونن از درس هاتون استفاده کنن بدون این که نمره شون دست شما باشه![چشمک]just kidding). کنجکاوم رهیافت شما رو بدونم، هم برای این ترم در مواجهه با دانشجویان، هم برای ترم آینده در مواجهه با موسسه مذکور.

مهدیه

سلام استاد یک پیشنهاد داشتم اگر قبول کنید به نظر شما بهتر نیست به جای اینکه دل مارو با معرفی این آهنگا آب کنید این آهنگارو تو وبلاگتون بزارین تا ما هم گوش بدیم؟؟؟[شوخی][تایید]

حمید

میخواستم بگم خوشحالم که با وبلاگتون اشنا شدم ادرس وبلاگتونو گذاشتم توی فیوورم که بازم بهتون سر بزنم یا حق

حسن رضایی

سلام! آقا این یوزارسیف نگاه کردن شما مارو کشته! البته ما هم گاهی نگاه میکنیم اما به عنوان ساعت خوش! توروخدا اینقدر تعبیر عرفانی ازین سریال درپیتی نکنین که به قریحه زیبا شناختیتون شک می‌کنم ها! در جایی خوندم که انچه که زیبایی بیش ازحد یوسف در این افسانه را نشان می‌دهد این است که زلیخا در زمان خودش الهه پارسایی و پاکدامنی بوده است و با این وجود در برابر زیبایی یوسف به زانو درآمده. ولی توی این فیلم ما با یک زن خیابانی! روبروهستیم که با کمبود سکس روبروست.(وضعیت بوتیفار هم این قضیه را تایید میکند!).

مجید

مسعود جان جووناش هم دست کمی از پیرمرداش ندارند. دم دمک عزیز بطرز وحشتناکی دلنشین بود[نیشخند]. نقطه چینکم معنی همذات پنداری رو بالاخره فهمیدیم[لبخند]. حالا نمی گی چرا می خواستی با من قهر باشی[ناراحت]؟ مهدیه عزیز این کار وقت زیادی می گیرد. اما خوشبختانه به لطف این جماعت اهل موسیقی کافیه اسم آلبوم رو بعلاوه دو تا کلیدواژه دانلود رایگان در گوگل تایپ کنید. در ایکی ثانیه حتی خود خواننده رو می تونین دانلود کنین. حمید جان از لطفت ممنونم. و اما حسین رضایی عزیز، دو تا جمله اندر وجود شناسی زلیخا و یوسف که تعریف و تمجید سریال نیست. البته شما باید بدانید نقد این سریال اونجوری که شما می خواین در اصل باید در زندان اوین صورت بگیره[چشمک]

سایه

چنانچه دارای سایت یا وبلاگ پربازدیدی هستید می توانید با عضویت در سیستم اوکسین ادز اقدام به نمایش تبلیغات نمایید و به ازای هر کلیک بازدیدکنندگان برروی تبلیغات تا سقف 800 ریال بعنوان پورسانت دریافت نمایید.همچنین با معرفی این سیستم به دیگران و عضویت آنها از طریق شما به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغات آنها می شود مبلغ 50 ریال از طرف سایت به پورسانت شما اضافه خواهد شد و بدین صورت شما به یک حقوق ماهیانه و مادام العمر دست خواهید یافت. پرداخت کلیه وجوه و پورسانتها در سیستم تبلیغاتی اوکسین ادز توسط شرکت رفاه گستر جنوب به شماره ثبت 24516 تضمین شده می باشد.استقبال بی نظیر از این سیستم، خود نشان دهنده این مهم می باشد. از طریق لینک زیر میتونید در این سیستم عضو شوید: http://www.oxinads.com/?i=48004 پس از عضویت در سایت حداکثر بعد از 12 ساعت عضویت شما در سایت توسط مدیران تایید خواهد شد. بعد از اینکه در سایت login کردین در سمت راست صفحه لینک هایی رو خواهید دید. از اونجا میتونید کدهای تبلیغاتی گرافیکی و متنی رو دریافت کنید و در سایت یا وبلاگ خودتون قرار بدین.

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید http://bmind.ir